7. Čaj Pu’erh
Čaj Pu’erh se vyrábí sušením a svinováním čajových lístků, které prošly mikrobiální fermentací a oxidací. Jedná se o tradiční čínský nápoj, který byl původně sušen a zpracován přirozeně. Tento proces byl dlouhý a mohl trvat až patnáct let. V 50. letech 20. století došlo v Hongkongu k náhlé zvýšené poptávce po čaji Pu’erh. Poptávka vedla k naléhavé potřebě standardizace procesu tmavnutí čajových lístků. Tento nový proces zkrátil dobu výroby z let na měsíce. Čaj Pu’erh lze rozdělit do různých odrůd v závislosti na tvaru, oblasti, kultivaci a kvalitě. Vědecké výzkumy prokázaly, že konzumace čaje Pu’erh potlačuje celkovou hladinu cholesterolu v krvi.
6. Bylinkový Čaj
Bylinný čaj je nápoj vyrobený z bylin, koření a ovoce v horké vodě. Někdy se jim říká ovocné čaje nebo tisanes. Tyto čaje jsou obecně bez kofeinu a jsou oblíbené již od starověku. Skládají se ze sušených květů, listů, semen a kořenů a mohou být slazené nebo ne. Mezi oblíbené druhy bylinných čajů patří heřmánek a ibišek.
5. Čaj Maté
Maté, známé také jako yerba maté, je tradiční jihoamerický nápoj. Příprava je velmi jednoduchý proces, kdy se nádoba naplní čajovými lístky, místně známými jako yerba, a poté se listy zalijí horkou vodou. Nápoj se konzumuje pomocí brčka, aby bylo zajištěno, že budete čerpat pouze tekutinu, nikoli listy. Čaj maté obsahuje vitamíny B a C a také antioxidanty. Je známý pro svůj vysoký obsah kofeinu.
4. Čaj Oolong
Název oolong je odvozen z čínského názvu „wulong“, což znamená „černý dračí čaj“. Jeho původ je v Číně. Proces přípravy čaje oolong je velmi přísný, hluboce závisí na čase i teplotě. Vadnutí, rolování, tvarování a vypalování probíhá podobně jako u černého čaje. Ve skutečnosti, protože čaj oolong je nefermentovaný, lze jej chápat jako někde mezi zeleným čajem (který je nefermentovaný) a černým čajem (který je fermentovaný). Úroveň fermentace čaje oolong se může lišit v závislosti na typu, ale může být kdekoli mezi 8 až 70 % fermentace. Čaj oolong se nejlépe skladuje na chladném a suchém místě.
3. Bílý Čaj
Bílý čaj se vyrábí z velmi mladých lístků nebo nezralých pupenů, které nejsou srolované ani oxidované jako černé nebo zelené čaje. Barva však není bílá, jak název napovídá, ale spíše světle žlutá, když se vaří. Je známá svou jemnou chutí. Je také známý tím, že je jedním z nejdražších druhů čaje na trhu, zejména díky odrůdě „stříbrná jehla“. Jeho hladina kofeinu je o něco nižší než u zeleného čaje.
2. Zelený Čaj
Produkce zeleného čaje pochází z Číny a postupně se rozšířila do dalších částí světa, zejména do Asie. Existuje několik odrůd zeleného čaje, které závisí na poddruhu použitém při výrobě, podmínkách pěstování a době sklizně. Ačkoli mnozí tvrdili četné zdravotní přínosy zeleného čaje, žádný vědecký výzkum nebyl schopen přijít s žádným důkazem takového. V průměru zelený čaj obsahuje 99,9 % vody a zanedbatelné množství kalorií.
1. Černý Čaj
Černý čaj je známý svou schopností uchovat několik let, protože je více oxidovaný než čaj zelený a čaj oolong. Tato vlastnost umožnila, aby se v Mongolsku v 19. století používala de facto jako platidlo . Existuje několik odrůd černého čaje, z nichž mnohé jsou pojmenovány podle oblastí, ve kterých se vyrábí. V průběhu let byl černý čaj často smíchán s jinými rostlinami, aby se vytvořily různé příchutě, včetně masala chai, irského snídaňového čaje a čaje Earl Grey. Výzkum ukázal, že konzumace černého čaje může snížit riziko mrtvice.