Slované jsou indoevropské etnolingvistické skupiny v Evropě. Pocházejí ze střední, východní, jihovýchodní a severovýchodní Evropy a také ze střední a severní Asie. Slované mluví převážně indoevropským slovanským jazykem. Státy tvořené Slovany tvoří asi 50 % území Evropy. Slované se dělí na západní Slovany zahrnující Poláky, Slováky a Čechy, východní Slovany zahrnující Ukrajince, Rusy a Bělorusy a jižní Slovany zahrnující Srby, Bosňáky, Slovince, Srby a Makedonce. Moderní Slované jsou různorodí téměř ve všech ohledech, včetně kultury, genetiky a vztahů mezi nimi. Na celém světě žije přes 360 milionů Slovanů.
Historie Slovanů
Staří Slované patřili k rozmanitým kmenovým společnostem, které žili v období stěhování národů mezi 5. a 10. stoletím zejména ve východní a střední Evropě. Absorbovali íránské etnické skupiny, které také žily ve střední a východní Evropě kolem šestého století. Populace Slovanů rychle rostla, takže do 8. století expandovali na Balkán, do Alp a k řece Volze. Většina Slovanů konvertovala ke křesťanství v 9. století a obsadila většinu středověkých křesťanských států včetně Bulharska , Polska , Srbska , Chorvatska a Bosny. Slované byli organizováni do náčelníků s konsolidací náčelnictví v 7. a 8. století. Během období konsolidace byla kultura Slovanů značně ovlivněna sousedními komunitami včetně Chazarů, Vikingů a Byzance. Raní Slované se dočasně usadili podél řek a jejich sídla se vyznačovali zahloubenými budovami nazývanými „Grubenhauser“. Každá z budov měla v rohu kamennou pec, což je vlastnost, která je stále běžná ve většině domů ve východní Evropě. Osada měla volné plochy, které byly významné pro veřejné aktivity a obřady.
Rozložení Slovanské Populace
Slovanská expanze do Evropy probíhala přibližně mezi lety 500 a 1000 našeho letopočtu. Slované byli součástí Eurasie, multietnické skupiny, která tvořila Hunskou, Gótskou a Sarmatskou říši. V 19. století existovaly na světě pouze tři svobodné slovanské státy; Černá Hora , Rusko a Srbsko. Slované jsou etnickou většinou ve většině slovanských zemí střední a východní Evropy. Tvoří občanství těchto zemí. V současnosti žije na celém světě přes 360 milionů Slovanů. Nejvíce Slovanů má Rusko, 130 milionů. Rusové v zemi tvoří etnickou většinu. V Polsku a na Ukrajině žije přes 57 milionů Poláků a Ukrajinců. Nejméně Slovanů tvoří Makedonie a Černá Hora, 2,2 milionu a 750 000. Státy bývalého Sovětského svazu a bývalá území Varšavské smlouvy včetně Kazachstánu obývají slovanské menšinové obyvatelstvo převážně z Ruska a Ukrajiny .
Jazyky, Náboženství A Kultura
Slované jsou převážně křesťané a patří ke dvěma křesťanským denominacím; východní ortodoxní a římský katolík. Ortodoxní křesťanství je populární mezi východními a jižními Slovany, zatímco římský katolicismus je populární mezi západními a západními jižními Slovany. Náboženskou menšinu mezi Slovany tvoří protestanti, ateisté a muslimové. Náboženství hraje klíčovou roli v abecedě používané ve slovanském jazyce. Římští katolíci používají systém latinské abecedy, zatímco pravoslavní používají cyrilici. Bosňáci, hlavně muslimové, také používají latinku. Slovanská kultura byla značně ovlivněna dalšími etnickými skupinami, se kterými přišli do styku, včetně Balkánu a Thráků. Slované asimilovali většinu Neslovanů, se kterými přišli do styku, včetně jejich kultury, a zároveň ovlivnili kultury ostatních komunit, které asimilovat nedokázali.