Co je Korán a kdo ho napsal?

Bře29,2024

Korán je kniha božských zjevení, která byla odhalena muslimskému proroku Mohamedovi andělem Gabrielem. Také označovaný jako Korán nebo Korán, toto je premiérový islámský náboženský text a pravděpodobně nejlepší, jaký kdy byl napsán v arabském jazyce. Slovo Korán znamená „recitace“. Anděl Gabriel odhalil Mohamedovi Korán po dobu 23 let. Korán pokračuje po proselytismu a osvícení, které poskytli Noe, Abraham, David, Mojžíš a Ježíš. Korán učí, že poslušnost Bohu je cestou do ráje a že neposlušnost vede k věčnému zatracení. V Koránu a Bibli je mnoho paralel, pokud jde o historické události, které podrobně popisují, i když jejich výklady se mohou do značné míry lišit. Recitování Koránu během muslimské modlitby se má provádět pouze v arabštině.

Zjevení Mohamedovi

Věřilo se, že prorok Mohamed dostal učení Koránu v jeskyni zvané „Hira“. Tato jeskyně se nachází asi 2 míle od Mekky v Saúdské Arábii. Ačkoli muslimové masově navštěvují jeskyni, není považována za součást poutní cesty hadždž, i když má odhadem 5 000 denních návštěvníků během sezóny hadždž. Mohamed našel jeskyni poté, co se přistěhoval do Medíny a přišli s ním následovníci. Když mu byl Korán zjevován, Mohamed ho také učil své společníky. Povzbuzoval je, aby šířili Boží zákony, a časem bylo učení napsáno na palmové listy, kosti a desky. Výsledkem bylo, že mnoho muslimů tehdy znalo vybrané kapitoly Koránu, ale ne jako celek, úplné zjevení, jak je známo dnes.

Kompilace Zjevení Do Psaného Jazyka

V roce 655 se skupina písařů v čele se Zajdem ibn Thabitem rozhodla sestavit všechny rozptýlené formy Mohamedova učení. Thabit a jeho kolegové nakonec uspěli a s pomocí dalších písařů vytvořili kompletní, ručně psanou verzi ústního učení proroka Mohameda. První chalífa (hlavní islámský vůdce) Abu Bakr si poté ponechal Korán, aby jej zachoval. Po jeho skonu byla svěřena vdově po Mohamedovi. Další verzi zadal třetí chalífa, Uthman ibn Affan, kterou také zkompiloval Zayd ibn Thabit, aby konečně vytvořila standardní verzi poté, co viděl nějaké drobné rozdíly ve znění a výslovnosti. Ačkoli současní muslimští učenci jsou jednotní v názoru, že současný Korán je verzí, kterou nechal Abú Bakr vypracovat, byl zde rozkaz třetího chalífy zničit první verzi. Některé sektory však říkají, že v roce 661 šíitský muslim Ali ibn Abi Talib také shromáždil chronologickou verzi Koránu krátce po Mohamedově smrti. Nicméně třetí chalífa přijal chronologickou verzi stejně jako autentickou a pravdivou.

Význam Koránu Dnes

Korán je kompilací 114 kapitol (nazývaných súry ) různé délky. Tyto kapitoly jsou rozděleny do dvou částí, jmenovitě na Mekcan a Medinan. To bylo učiněno tak, aby se vymezil původ každé ze súr podle toho, kde byla jejich příslušná místa zjevení, rozdělena mezi ta, která byla odhalena před Mohamedem migrací do Medíny, a ta, která byla odhalena v Medíně. Recitování Koránu trvá asi týden, takže je rozdělen na sedm stejných částí ( manzil ), které odpovídají počtu dní v týdnu. Korán byl v průběhu času podroben komentářům a vysvětlování, a to se obvykle děje ve vztahu k hlubokému duchovnímu významu kapitol a jejich veršů pro muslimy. Někteří pozdější konvertité si špatně vykládali koránskou arabštinu kvůli tomu, že se četla a mluvila v klasické arabštině, o níž neměli praktické znalosti. Arabština byla již v době Mohameda používána mnoha národy na Středním východě, ale teprve poté, co byl dokončen Korán, arabština rozkvetla od své klasické do poklasické éry. Podle Wadada Kadiho a Mustansira Mira, dvou profesorů a odborníků na arabštinu a islám v USA, toto dílo ovlivnilo i většinu budoucí arabské literatury. Korán byl poprvé přeložen do perštiny v 7. století Peršanem Salmanem, i když při překladu Koránu se vždy objevily potíže kvůli mnoha významům jednotlivých arabských slov. Nakonec byl v roce 2010 Korán úspěšně přeložen do 112 jazyků.