Diaspora Tuaregů
Tito kočovní Berbeři po staletí vedli pastevecký životní styl v saharské poušti. Diaspora Tuaregů s celkovou populací kolem 2 milionů je rozšířena po Saharské Africe na takových místech, jako je jihovýchodní Alžírsko , Niger , jihozápadní Libye , severní Burkina Faso, severní Nigérie a Mali. Snadno se pohybují přes hranice a vedou polokočovný způsob života. Jméno Tuaregové je odvozeno od Targi (obyvatelé Targy), oblasti v Libyi, kde žijí. Další variace, které odkazují na Tuaregy, jsou „Modrí lidé“ a „Lidé závoje“. Tuaregové mluví tamacheq, což je jeden z berberských jazyků, ale některé podskupiny Tuaregů jsou také gramotné ve francouzštině, hausaštině a songhay.
Historie Tuaregů
V pátém století před naším letopočtem psal řecký historik Herodotos o Tuarezích. V arabštině jejich jméno naznačuje „opuštěné Bohem“. Sami se však označují jako „svobodníci“ nebo „Imohag“. Jejich původ je nějak neznámý, ale poprvé byly identifikovány v saharské poušti v Libyi. Dávná královna Tuaregů se zasloužila o to, že sjednotila všechny kmeny Tuaregů ve 4. století. Historické záznamy předních geografů a historiků z 10. století píší zprávy o lidu Tuaregů. Ibn Khaldûn, historik ze 14. století, zaznamenal nejúplnější historický popis národa Tuaregů. Národ Tuaregů byl také v nedávných výzkumech spojován se starověkým Egypťanem.
Tradiční Způsoby Života
Národ Tuaregů byl v 19. století organizován do sedmi konfederací „bubenických skupin“. Každá skupina byla vedena náčelníkem, který měl klanové starší poradce. Tyto skupiny byly distribuovány v saharských pouštních oblastech Afriky. Každý kmen má svůj vlastní odlišný způsob života ovlivněný svou polohou, ale všichni sdílejí stejné tradiční tance a obydlí. Ačkoli si zachovali některé náboženské předislámské praktiky, uctívají pod sektou Maliki, která se datuje do 16. století. Tuaregové také udržovali obchodní cestu přes poušť, která umožňovala přesun zboží z jednoho konce pouště do ostatních měst v Africe. Tyto obchodní karavany byly známé tím, že obchodovaly pouze s luxusním zbožím, které jim přinášelo obrovský zisk.
Význam Islámu
Náboženské praktiky Tuaregů sahají až k animistické víře prvních Tuaregů. Zavedení islámu mystiky 7. století obrátilo Tuaregy, ale nějak se jim podařilo zachovat prvky jejich rané animistické víry. Raní Tuaregové se však islámských tradic ve skutečnosti nedrželi. Mezi různými skupinami Tuaregů mají podobné islámské tradice mírně odlišné interpretace, zejména v náboženských rituálech, jako je narození, udělování jmen, svatby a pohřby. Mužská obřízka se také praktikuje, zatímco „zahalování obličeje“ je tradicí u mužů začínajících ve věku 18 nebo 25 let podle skupinových tradic. Ženy si nezahalují tváře a mohou se svobodně rozvádět a vlastnit majetek, na rozdíl od mnoha islámských kultur. Posmrtné víry Tuaregů se hlásí k islámské víře.
Kulturní Hrozby A Územní Spory
Šedesátá léta přinesla nezávislost Burkině Faso, Mali , Alžírsku a Nigeru na Francii a Libyi od francouzského a britského dohledu. To vedlo k rozdělení území Tuaregů na několik nezávislých zemí. Některé skupiny Tuaregů uspořádaly menší povstání proti svým zemím v důsledku nároků na práva na přístup ke zdrojům, jako je voda a pastviny. Zasáhla Francie a Alžírsko, ale přesto Tuaregové stále trpí chudobou a nerovností. Dnes se některé skupiny Tuaregů usadily ve stacionárním životním stylu ve městech nebo provozují rostlinné zemědělství a méně se pohybují přes území. Mezitím v severním Nigeru Tuaregové nedokázali nic udělat s nalezišti bohatými na uran na jejich zemi, která těží francouzská firma. Těžba vzácného uranu ovlivnila vodní zdroje v poušti a nigerská vláda odmítla přístup ekologickým skupinám.