Muži i ženy pracují v ekonomických sektorech, ale rozdíly v pracovní síle jsou mezi nimi stále velmi vysoké. Kultura a tradice přispěly k genderové nerovnosti v zaměstnání a dalších oblastech ekonomiky. Ženy se většinou starají o rodinu a jsou většinou zdrojem neplacené zemědělské práce. Jen velmi málo žen pracuje v průmyslu ve srovnání s jejich mužskými protějšky. V průmyslu pracuje v průměru 13 % zaměstnaných žen ve srovnání s 24 % mužů pracujících v průmyslu. Jsou však země, kde více žen pracuje spíše v průmyslu. Některé z těchto zemí zahrnují;
Makedonie
Makedonský textilní průmysl otevřel zaměstnání pro většinu lidí. Většina zaměstnaných žen pracujících v průmyslu je zaměstnána v textilním průmyslu. Zpočátku se textilní průmysl vyznačoval diskriminací, nerovností a špatným zacházením se ženami, ale podmínky se výrazně zlepšily a situace je pro ženy příznivější. Zlepšené pracovní podmínky v textilním průmyslu přilákaly více žen. V současné době je v průmyslu zaměstnáno 26 % pracujících žen, avšak nerovnost je v průmyslovém sektoru stále vysoká.
Mauricius
Liberalizace obchodu přinesla na Mauricijský trh práce mnoho změn. Obchodní politika na Mauriciu má za cíl překlenout velkou propast mezi dnes zaměstnanými muži a ženami. Zaměstnanců v tomto odvětví výrazně přibylo. V současné době 26 % zaměstnaných žen na Mauriciu pracuje v průmyslu. Zejména exportně orientovaná odvětví zaměstnávají více žen, protože ženy jsou v porovnání s muži méně odbory. Zřízení exportní zpracovatelské zóny vedlo k zaměstnávání žen. Negativní vnímání žen pracujících v průmyslu se výrazně snížilo, a proto je nyní více žen přijímáno pro práci v odvětvích.
Írán
Zaměstnanost žen v Íránu je jedním z problémů, které přitahují zájem jak ze strany vlády, tak mezinárodních organizací. Stejně jako v jakékoli jiné rozvojové zemi je nezaměstnanost žen v Íránu stále vysoká. Za poslední desetiletí se však míra nezaměstnanosti žen výrazně snížila. Vzhledem k tomu, že více žen má přístup k technickému vzdělání a odborné přípravě, stále více žen je zaměstnáno v odvětvích, v nichž kdysi dominovali výhradně muži, jako v průmyslových odvětvích. Kulturní vnímání role žen ve společnosti se výrazně změnilo tím, že více žen mohlo pracovat společně s muži a v oblasti, která byla vyhrazena mužům. 24 % všech zaměstnaných žen v Íránu pracuje v průmyslu po celé zemi. Lepší pracovní podmínky a lepší platy v průmyslových odvětvích jsou některé z motivačních faktorů pro ženy pracující v tomto odvětví.
Závěr
Země jako Srí Lanka , Česká republika , Bulharsko , Rumunsko , Slovensko , Maďarsko a Slovinsko jsou také některé ze zemí, kde více než 18 % zaměstnaných žen pracuje v tomto odvětví. Měnící se kulturní vnímání žen pracujících v průmyslu, lepší pracovní podmínky a přístup k technickému vzdělávání jsou některé z faktorů, které vedly k tomu, že většina žen hledala zaměstnání v tomto odvětví. Více žen pracujících v průmyslových odvětvích pozitivně přispělo k boji proti genderové nerovnosti v zaměstnání a zacházení s pracovníky.